0216 574 68 69

Rüzgar Enerji Santrallerimiz

Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneşin, yer yüzeyini ve atmosferi farklı derecede ısıtmasından rüzgar adı verilen hava akımı oluşur.

Rüzgar enerjisinin özellikleri genel olarak şunlardır:

1) Atmosferde bol ve serbest olarak bulunur.

2) Yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır.

3) Enerjisi hızının küpü ile orantılıdır.

4) Yoğunluğu düşüktür.

5) Enerjisinin depolanması, başka bir enerjiye çevrilmesi ile mümkündür. Çevre kirliliği yaratmaz.

Rüzgar Enerjisi Rüzgar tribünlerinden elektrik enerjisi elde edilir. Rüzgar türbinleri hareket halindeki havanın enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinelerdir. Hareketli havadan mekanik enerji şeklinde elde edilen enerji, uygun bir kaplin ve dişli kutusu içeren mekanik aktarıcı yoluyla elektrik generatörüne aktarılır. Generatörden elektrik çıkışı, uygulamaya göre bir yüke ya da güç şebekesine bağlıdır.

Bu tür istemde kullanılan kontrol cihazı bir yada daha fazla noktada rüzgar hızı ve yönü, mil hızları ve torkları (döndürme momenti ), çıkış gücü ve gerekliyse generatör sıcaklığını algılayarak kanat açısı kontrolü, yön kontrolü yapmak ve rüzgar enerji girişi ile elektrik çıkışını eşlemek amacıyla generatör kontrolü için uygun sinyalleri üretir. Ayrıca kuvvetli rüzgar, sonucunda oluşan aşırı koşullardan, elektriksel arızalardan, genaratör aşırı yüklenmesi gibi koşullardan sistemi korur.

Rüzgar-elektrik sistemlerinde rüzgardan alınabilen güçten elektriksel güç çıkışına kadar olan tüm dönüşüm verimi %25-35 aralığındadır.

-KURTİNİ RES PROJESİ

Mersin İli, Gülnar İlçesi, Çifteli Tepesi-Akın Bir-Kurtini mevkilerinde Denge Otomotiv Turizm San. Tic. A.Ş.’i tarafından Kurtini Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulması planlanmaktadır.

Santralin kurulu gücü 14 MW olacaktır. Bu kapasiteye göre kurulu gücü 1 MW olan 14 adet rüzgar jeneratöründen sağlanacaktır. Kurtini Rüzgar Enerji Santralinde her bir türbin için bir step-up trafo düşünülmektedir. 66kV luk iletim hattı bir trafo merkezinde toplanan enerji 100 MVA 66/154kV luk yükseltici trafo ile 154kV a yükseltilecek ve 4 km lik havai hat ile Gezende-Anamur İletim Hattına bağlanacaktır.

-ELMALI RES PROJESİ
Elmalı RES; Mersin ili Gülnar ilçesinde (Mersin Gülnar, Dedeler Köyü), kurulmakta olan santraldir. Rüzgar enerjisine dayalı Elmalı Res Projesine 49 yıl süreyle üretim faaliyeti göstermek üzere EPDK tarafından lisans verilmiştir. 9 MWe gücündeki Elmalı RES kapsamındaki projede 3 adet 3,45 MW gücündeki türbinler kullanılmıştır. Elmalı RES 31 GWh enerji üretimi ile 10.512 hanenin enerji ihtiyacını karşılaması planlanmaktadır.

 

 

 

 

İletişim: İçerenköy Mah Doğan Bey Cad Birman İş Merkezi No 4/12 34752 - Ataşehir/İstanbul +90 (216) 574 68 68 Mail:sirket@saraenerji.com.tr